גיוס עובדים מתרחש בכל עסק, חברה, ארגון או מוסד שהולך ומתרחב. עסקים שצריכים עובדים בדרך כלל נמצאים בגדילה מסוימת, כמו גם שארגונים קטנים וגדולים חייבים לאייש אגפים שונים בהתאם לצרכי הארגון. מי שמגייס עובדים הוא איש משאבי אנוש של החברה או של הארגון, ובמקרים אחרים המגייס הוא מנהל או בעל העסק. אותם מגייסים, פונים אל חברות השמה ולוחות המודעות כדי לאתר עובדים מתאימים.

אבל רגע לפני שאתם מתהליכים בתהליכים  – חשוב לעצור ולתכנן תכנית עסקית שתאפשר גיוס בצורה המתאימה לצרכים של העסק, ולא בצורה שאינה אחראית או כזאת שעלולה להזיק לארגון. תכנית מוגדרת ומהודקת לצרכים של החברה חשובה מכמה סיבות:

התאמה לחזון החברה

כאשר אתם עוצרים לרגע, לפני התחלת תהליכי הגיוס, אתם מקבלים תמונה רחבה יותר של חזון החברה ושל הצרכים של בית העסק, תוך שאתם מבינים כמה עובדים אתם צריכים ומה התקפידים שמחייבים איוש. כדי להתחיל כדאי לתכנן תכנית עסקית עם איש מקצוע שיודע כיצד בוחרים את האנשים הטובים והמתאימים לארגון. איש מקצוע שיודע לבצע מהלכים עסקיים וכלכליים נכונים ולא בזבזניים – יעזור לכם להבין את החזון הערכים והצרכים של מקום העבודה.

מענה על הצורך במילוי תפקידים

לעיתים אנו שוכרים אנשים למקום העבודה, במספר גודל יותר מזה שאנו צריכים. במקרים כאלה כשיש יותר מידי עובדים ביחס לצורך של הארגון החברה או העסק: מתחילה אבטלה סמויה שעלולה להביא למפלה כלכלית של העסק ולחוסר יעילות במקום העבודה. לשם כך דרושה הכרות עמוקה עם התפקידים שחשוב למלא ואיזון בין כמות העובדים למשימות הדרושות. לעיתים יתברר כי אתם או עובדים קיימים יכולים לבצע עבודה כזאת או אחרת תוך חלוקה נכונה של משימות וניהול זמן נכון יותר.

מדוע כדאי לתכנן תוכנית עסקית לפני גיוס עובדים נרחב עידן בן אור

הקצאת תקציבים למשכורות וציוד

כשאנו מעסיקים עובדים אנחנו חייבים לשלם להם משכורת הוגנת, או לפחות כזאת שעולה על שכר המינימום. יש לנכות מהמשכורת החודשית תשלומים שונים שעליכם לשלם כמו תשלומי פנסיה, תשלום לביטוח לאומי, הפרשות לקרנות השתלמות, הוצאות רכב, ציוד לעבודה, תשלום ימי מחלה, תשלום על חופשות, הפסקות וכולי. חשוב לוודא כי אתם ערוכים מבחינה כלכלית ומבחינת תזרים המזומנים להוצאות הכרוכות בהעסקת עובדים.

הכשרת עובדים

מלבד ההוצאות הקבועות, יהיו לא מעט שעות וימים להם תזדקקו עבור הכשרה של עובדים חדשים. הזמן שלכם שווה כסף, לכן יש לקחת גם אותו בחשבון, ולבדוק כמה כסף "תפסידו" בזמן הדרוש להכשרה.

לסיכום, עסק חברה או ארגון שצריך להעסיק עובדים – הוא כנראה עסק בצמיחה שדורש יותר כוח אדם. עם זאת רגע לפני פרסום הדרישה שלכם לעובד כזה או אחר: בדקו כמה עובדים העסק יכול להכיל וכיצד תבצעו את התהליך בצורה המתונה הנכונה והבטוחה ביותר. בהצלחה!