המידע הוא נכס מרכזי וחשוב ביותר, בכל סוג של עסק. ככל שהתפתח עם השנים נושא המחשוב העסקי, היקפי המידע הזה גדלו ונוצרו איומים חדשים של שיבוש המידע, גניבתו ועוד. כך תגנו עליו:

שחזור נתונים

ראשית, חשוב ביותר שתהיה לכם אפשרות לשחזר את הנתונים, במידת הצורך. זאת, מאחר שלא ניתן לסמוך במאה אחוז על אמצעי ההגנה השונים. לא משנה עד כמה מתוחכמים הם יהיו – תמיד ישנה דרך לעקוף אותם. לכן, הנחת מוצא מומלצת תמיד, היא שתוקפים כבר נמצאים במערכת ושבמוקדם או במאוחר, מה שעשוי לקרות, יקרה. מומלץ לברר על שירותי גיבוי העסק בענן שמציעה קמטרה. שירותים כאלה, מאפשרים להגן על המידע במיקום גיאוגרפי מרוחק מהעסק – היבט שמספק עוד נדבך של שרידות במקרה אסון. כמו כן, הם מאפשרים כמובן לשחזר מידע בקלות ובנוחות, מכל התקן מחשוב.

שחזור נתונים ואבטחת מידע כך תגנו על המידע של הארגון שלכם

אבטחת מידע

אבטחת המידע בדרכים שונות, חיונית בכל מקרה. באופן אידיאלי, היא תתבצע על פי תכנית מסודרת, שנגזרת מאסטרטגיה כוללת בנושא אבטחת המידע, שהיא בעצמה חלק מנושא ניהול הסיכונים בעסק. על בסיס האסטרטגיה הזו ייבנו תכניות מסודרות ורשמיות של נהלי האבטחה העסק, כולל הגדרה ברורה של מי אחראי למה. כמובן, עסק איכותי ייעזר באנשי מקצוע ברמה גבוהה שיטפלו בכך. בפועל, הגישה הנפוצה היא לבנות אבטחה בכמה שכבות, אשר משלימות זו את זו. מדובר על היבטים כמו מידור ובקרת הגישה למידע וכן ניטור מצב המידע, לשם זיהוי שינויים חשודים. מערכות האבטחה השונות צריכות להיות מסוגלות לזהות התנהגות חשודה של המערכות שמטפלות במידע ושל האנשים שניגשים אליו דרך מערכות אלה.

אמצעים נוספים

אבטחת מידע הוא תחום רחב מאוד למעשה וישנם אמצעים ספציפיים רבים, שלא הזכרנו כאן. על קצה המזלג, נזכיר כאן כמה אמצעים נוספים לאבטחה. "הנדסה חברתית" הוא הכינוי למצב שבו תוקפים מטעים עובדים או מנהלים, כחלק (קל יחסית) בתקיפה מורכבת. כנגד סיכון זה, מבצעים בעיקר הדרכות לעובדים ולהנהלה. כמו כן, חשובים בהקשר זה נהלים, שיבהירו חד משמעית מה מותר ומה אסור. מומחים ב"בדיקות חדירה" יוכלו לסייע לעסק, בכך שהם יבדקו וימחישו, את המידה שבה המידע שלו פגיע. בין השאר, הם יוכלו להמחיש את נושא ההנדסה החברתית. הצפנת מידע הוא עוד תחום משנה של עולם אבטחת המידע, שכדאי לקחת בחשבון. זאת, מאחר שהיא מספקת מעין קו הגנה אחרון, למקרה שבו המידע נגנב. הגנבים עשויים לבסוף לפצח את ההצפנה, אבל לכל הפחות, היא תעכב אותם. רק לאחרונה פורסם כי משבר הקורונה גרם לעלייה בפשיעת רשת ובגניבת מידע, ולכן חשוב להשקיע באבטחה ובאמצעי ההגנה על המידע.

לסיכום

הגנה יסודית על המידע, צריכה להיות דבר מובן מאליו במסגרת ניהול הסיכונים בכל עסק. עסק שיימנע מכך, מסכן עצמו ובמוקדם או במאוחר יינזק. מצד שני, עסק שמשקיע בכך, יזכה ב"ראש שקט", שיעזור להתמקד בפעילות הליבה העסקית.