אחת השאלות שמעסיקות הכי הרבה את תלמידי התיכון לקראת השירות הצבאי, היא האם לתפקיד שאקבל בצבא והיחידה אליה אגויס, ישפיעו באיזשהו אופן על אפשרויות התעסוקה שלי בחיים האזרחיים. כמו כל נושא שנוי במחלוקת, גם כאן תמצאו לשני הכיוונים ואנחנו רוצים לעשות כאן קצת סדר בדברים. צריך להבין שאם תשרתו בתפקיד לא משמעותי, זה לא אומר שלא תוכלו להתקבל לאף עבודה באזרחות, אבל אם תשרתו בתפקיד שהוא כן משמעותי ושרכשתם דרכו ידע מקצועי חשוב, זה בהחלט עשוי לפתוח לכם דלתות לעבודה וקריירה מעניינת ומשמעותית באזרחות. הנה כמה דברים ששווה לדעת.

שירות משמעותי הוא טוב לקורות החיים

בשנים האחרונות יותר ויותר צעירים בוחרים להתכונן כך או אחרת לתהליך הגיוס שלהם. הסיבה לכך נעוצה בעובדה כי הכנה לצו ראשון מאפשרת להגדיל את הסיכויים להגיע לתפקיד יותר מעניין משמעותי וזה כמובן חשוב בשביל שנות השירות הצבאי. כשמדובר בחיים שלאחר הצבא, שירות ביחידות כאלה הוא משמעותי אפילו יותר והסיבה לכך היא שכאשר תגישו קורות חיים לכל מיני מקומות עבודה, זה לרוב יביא להתרשמות טובה מכם ויגדיל את הסיכויים לכך שיבחרו דווקא בכם ולא במועמדים אחרים בעלי מאפייני דומים, אך כאלה ששירתו במקומות לא ממש מאתגרים ומעניינים.

האם השירות הצבאי משפיע על התעסוקה שלכם

ידע מקצועי = בסיס לקריירה

מעבר לשורה הנכספת בקורות החיים שלכם, השירות גם יכול להיות התחלה של תהליך התמקצעות בתחום שמעניין אתכם ויאפשר לכם להמשיך ולעסוק בו באופן טבעי גם לאחר השחרור. לוחמים שירצו להמשיך לעבוד באבטחה, להתגייס לשב"כ, למוסד או להתקבל לעבודות אחרות ללוחמים משוחררים יקבלו כלים בסיסיים במהלך השירות, חיילים ששירתו כעיתונאים או ביחידת דובר צה"ל ירכשו הרבה כלים בתחום העיתונאות והדוברות ויוכלו להגיע למקומות עבודה כאשר תהליכים ומתודות שונות אינם זרים להם, ומי שיתגייס ליחידת 8200 למשל, או ליחידות מודיעין מובילות אחרות, יוכל להשתלב בקלות לאחר השירות בתעשייה הייטק ובסטארטאפים, כאשר חברות רבות רק מחכות לחיילים כאלה שישתחררו ויבואו לעבוד בשורותיהן.

גלו מה אתם אוהבים לעשות

חייבים לדבר גלויות ולומר כי יש לא מעט יחידות בצה"ל בהן השירות הוא מונוטוני, טכני ולא מאתגר במיוחד. אם אתם לא שואפים מעבר לכך זה כמובן בסדר גמור, אבל חשוב שתדעו כי בדרך הזו לא תצליחו לאתגר את עצמכם ולהבין במה אתם טובים ומה אתם אוהבים לעשות. כשאתם עושים שירות משמעותי, אתם נתקלים בהרבה מאד אתגרים, לומדים דברים חדשים ומכירים אנשים מגוונים ומעניינים וזוהי למעשה תחילת דרככם בעולם המבוגרים. אז אם אתם רוצים ללמוד על עצמכם ולגלות מהם התחומים שמתאימים לכם, בהחלט כדאי לכוון לשירות משמעותי.

לסיכום, אולי אין קשר ישיר בין השירות הצבאי לתעסוקה לאחר מכן, אבל זה בהחלט משהו שאין להקל בו ראש.