עמותת אחינועם אשר הוקמה בשנת 2018 הפכה לאחת העמותות הבולטות בתחום הרווחה בישראל, וזאת לאור פעילות ענפה שמתרחשת בערי הפריפריה למען שווין הזדמנויות. למעשה, מייסדי העמותה בראשות בני משפחת אדרעי שנולדו וגדלו בעיר צפת החליטו להרים את הכפפה ולפעול מתוך חובה מוסרית, כל זאת מתוך מטרה לספק לדור העתיד המתגורר בפריפריה הזדמנות לצמוח, כל זאת באמצעות שורה ארוכה של תוכניות.

קידום הפריפריה באמצעות שורה של תוכניות חברתיות

את עמותת אחינועם הקימו האחים רפי אדרעי, משה אדרעי וכן איל אדרעי בשנת 2018 מתוך חובה מוסרית לסייע לצמצום הפערים בין המרכז לבין הפריפריה, ותוך שימת דגש על מתן הזדמנות שווה לצעירים וצעירות המתגוררים באזורי הפריפריה הגאוגרפית אך גם החברתית במדינת ישראל. הפערים הללו מגיעים לידי ביטוי כמעט בכל תחום – החל מלימודים תיכוניים ועד להשתלבות בשוק התעסוקה, ועל כן החליטו המייסדים שלא להרים ידיים אלא לפעול באמצעות שורה ארוכה של תוכניות חברתיות שנועדו להוביל את בני ובנות הנוער לעבר עתיד טוב יותר. תוכנית חשובה שאותה מקדמת העמותה היא תוכנית ליווי אישית שמתחילה בגיל 16 ונמשכת עד לעשור לאחר מכן, מתוך מטרה לספק מעטפת תומכת ומחבקת המספקת יכולת להתמודד עם האתגרים הנלווים, הן במסגרת הלימודים והן לאחר מכן.

 

 

חלוקת מלגות לקידום בני הנוער בפריפריה

תוכנית נוספת של רפי אדרעי מעמותת אחינועם ביחד עם אחיו איל אדרעי וכן משה אדרעי היא תוכנית חלוקת מלגות המקדמת אורח חיים עצמאי באמצעות קידום של בני הנוער ע"י בניה של תוכנית עבודה המותאמת אישית ליכולות ולצרכים של בני הנוער. מדובר בתוכנית פורצת דרך שזוכה לגיבוי מלא מצד הרשויות כמו גם גורמי החינוך, הן בשל היכולת ליצור מעטפת אישית שתוביל לא רק לסיום הלימודים התיכוניים אלא גם להמשך קבלה לתפקידים בכירים בצבא לצד השתלבות באקדמיה וכן שוק התעסוקה. חלוקת המלגות לצד הקידום האישי הוא זה שהופך את עמותת אחינועם לעמותה מובילה בתחומה, וכזו שזוכה לשבחים רבים, וזאת למרות עבודת שטח המתבצעת בפרופיל נמוך מעין התקשורת.

חובה מוסרית וזכות לתמוך בפריפריה

כפי שניתן להתרשם באתר הרשמי של העמותה אותה ייסדו רפי אדרעי, איל אדרעי וכן משה אדרעי, המטרה של הקמת עמותה העוסקת בתחום הרווחה היא חלק בלתי נפרד מחובה מוסרית ואפילו זכות של המייסדים, כחלק מהבנה כי דאגה עכשיו לדור העתיד היא זו שתאפשר בהמשך ליצור חברה שוויונית  ואף כזו שנותנת כוח בעבור נערים ונערות המתגוררים באזורי הפריפריה ליצור תמהיל המאפשר לא רק לקדם את עצמם, אלא גם להשפיע על החברה בעתיד. על כן, פועלים המייסדים ביחד עם המתנדבים לקידום של תוכניות  חברתיות כמו למשל חלוקה של מחשבים למשפחות מעוטות יכולות, קידום בני ובנות נוער מהעדה האתיופית להשתלבות במסגרת הצבאית וכן מבצעת שיפוץ של מבנים בעיר צפת ובהמשך בערים נוספות, כחלק מפעילות ענפה שהתחילה בשנת 2018 ונמשכת עד לימים אלו.

לסיכום

עמותת אחינועם הצליחה ברבות השנים להוביל ליצירה של שינוי משמעותי ועמוק בחייהם של אלפי בני נוער מאזור הפריפריה. התמיכה כמו גם התשוקה לעשייה חברתית של רפי אדרעי, משה אדרעי וכן איל אדרעי מהווה חלק בלתי נפרד מעשייה מבורכת שמתנהלת במשך שנים רבות מתחת לפרופיל התקשורתי, אך בהחלט מצליחה להוביל לשינוי וקידום שאת הפירות שלו ניתן לראות כבר עכשיו, עם השתלבות של בני ובנות נוער בתפקידים בצבא, לימודים באקדמיה ובהמשך גם השתלבות בתפקידי מפתח בשוק התעסוקה, כל זאת בזכות הליווי האישי אותו הם מקבלים במשך עשור מנציגי עמותת אחינועם.