למרות שבישראל לא נהוג לקבוע קוד לבוש, ניתן לראות כיצד יותר ויותר מעסיקים מחליטים לקבוע קוד לבוש ייצוגי לעובדים. האם זה באמת כדאי? יצאנו לבדוק, וחזרנו עם תשובות.

קוד לבוש לעובדים: מייצר תחושה של כבוד וערך כלפי מקום העבודה

בשנים האחרונות ניתן להבחין במגמה מסקרנת בשוק העבודה, בעקבות רצון של יותר ויותר מעסיקים להנהיג קוד לבוש. קוד לבוש הוא נוהל מוכר בעיקר ביבשת אירופה וגם בארה"ב, והוא נועד ליישר קו בכל הקשור לנראות של העובדים בזמן שהות בעובדים. אין שני לרושם ראשוני, וכאשר העובד מגיע מרושל, הוא עלול להיתפס כפוגעני או אפילו מזלזל כלפי העובדים האחרים או אלו אשר הם בא איתם במגע. למרות שישנם מקומות עבודה בהם דורשים להגיע עם קוד לבוש מוקפד – רואי חשבון, משפטנים וכלכלנים, ניתן לומר כי קוד הלבוש מתאים לכל בית עסק, ולכן אם אתם מתלבטים לגבי קוד לבוש ייצוג, חשוב להבין כי ניתן ליישם אותו באופן קל ופשוט ע"י התכנסות של העובדים או שליחת מייל בו מפורט קוד הלבוש החדש. קוד הלבוש אינו כולל רק את הלבוש של העובדים אלא גם את הנראות, ועל כן ניתן לדוגמה לדרוש מגברים להגיע מגולחים – ולהמליץ להם לבצע את התהליך  ע"י שימוש במכונת תספורת שמקצרת את הזמן ומאפשרת להגיע מדוגמים לעבודה. חשוב להסביר לעובדים כי קוד הלבוש משדר מסרים חשובים, ועל כן ההטמעה של התהליך החדש צריך להתבצע בהסברה ראויה על היתרונות של קוד הלבוש, כפי שציינו כאן.

האם כדאי לקבוע קוד לבוש ייצוגי לעובדים

מהם החסרונות של קוד לבוש?

קוד לבוש הוא נושא נפיץ, בעיקר בשל העובדה כי בישראל לא נהוג להנהיג קוד לבוש מחמיר. לא פעם, אם הבוס מכתיב קוד לבוש, הדבר נתפס מול העובדים כ"משטר צבאי" ולכן לא מעט עובדים עלולים להביע תרעומת בעקבות חוסר שביעות רצון מקוד הלבוש כמו גם מהעובדה כי הם לא יכולים לבטא את עצמם, בעקבות קוד הלבוש. על כן, חשוב לקחת בחשבון כי קוד לבוש מייצר סוג של פס ייצור, ואובדן הזהות האישית של העובדים שלכם. נוסף על כך, דובר בשנים האחרונות על מאבק מגדרי בנושא, מאחר שבמקרים מסוימים לעובדות הוראות שונות מאשר לעובדים בכל הנוגע ללבוש.

כיצד להנהיג קוד לבוש?

על מנת שתוכלו להנהיג קוד לבוש חדש בעסק, רצוי קודם כל לחשוב לעומק מהן הדרישות מעובדים ולכתוב אותן בצורה מסודרת. לרוב, קוד הלבוש משתנה בין גברים לנשים. בכדי לסייע לכם, להלן ההצעות שלנו: נשים – אין להגיע בבגדים קרועים/שקופים, אין ללבוש חצאית מיני אלא חצאית עד הברך וכן אין ללבוש חולצות בטן, חולצות סטרפלס או ספגטי. בעבור גברים, אין ללבוש גופיות, מכנסיים קצרים, כפכפים ובעלי זקן צריכים להגיע מגולחים. לסיכום, החלטה על קוד לבוש צריכה להתבצע בהתאם לצרכים של בית העסק ומתוך מקום של הבנה הדדית בין המעסיק לבין העובדים. מדובר בקוד גמיש, ונתון לשינויים.