מצבות ביאזי ובניו

החיים שלנו רצופים עבודה ומטלות, ובחיי היום יום אנו מנסים להגיע למטרות רבות. אבל אז כשאחד העובדים נפטר (החל ממוות בשיבה טובה של עובד פנסיונר עד למוות פתאומי), אנו מבינים עד כמה חשוב לחיות את החיים על הצד הטוב ביותר.

זה נכון, קבורה היא לא חלק מהחובות של המעביד במוות של עובד, אבל אם תרצו לנחם ולעזור מעט למשפחה האבלה, תוכלו לבצע כמה פעולות שיקלו על בני המשפחה בתהליך האבל והקבורה:

ביצוע סקר מחירי מצבות

מצבה היא הדרך של המשפחה להנציח את הנפטר כאשר על לוח האבן הנבחר חורטת המשפחה (בעזרת אנשי מקצוע) משפט אחד או שניים, איור או הקדשה, שמתארים את אופיו וחייו של הנפטר. על לוח האבן נכתבים תאריכי פטירה ושמו של הנפטר.

המשפחה של הנפטר, היא שאחראית בדרך כלל למצוא חברת מצבות מתאימה כמו מצבות ביאזי ובניו. על בני המשפחה לבצע את כל סידורי הקבורה ולבסוף לדאוג להתקנת המצבה לאחר 30 ימים מרגע הקבורה.

מצבות אפשר לבחור מחברות שונות, חלקן נמצאות בבית עלמין וחלקן באזורי תעשיה ואפשר לבחור סוגים שונים של מצבות, החל מלוח שיש או אבן בעלויות של 1500 שקלים ומעלה עד למצבות מפוארות לקבר סטנדרטי בעלות של כמה אלפי שקלים.

נסו לסייע למשפחה לבצע סקר שוק בין מגוון חברות ולבצע בחירה בין סוגי מצבות כדי לחסוך עלויות בעת הצורך. בדרך כלל חברה קדישא יסייעו לבני המשפחה למצוא חלקת קבר בעוד שחברה זאת תהיה אחראית על תהליכי הקבורה עצמם. בישראל יש גם בתי קברות חילוניים שם מתבצעות קבורה חילונית דרך חברה פרטית. אם יש צורך, תוכלו לעזור באיתור חברת קבורה אזרחית לבני המשפחה.

הגעה ללוויה ולשבעה

אם עובד עבד אצלכם תקופה שבה אתם מאמינים שראוי להגיע ללוויה, תוכלו להביע צער ולספק נחמה למשפחה כשתגיעו ללוויה. בררו את זמני הלוויה והגיעו אליה. לאחר מכן נהוג להגיע לשבעה ולנחם את האבלים. נסו לבדוק בזמן השבעה במה אפשר לסייע לבני המשפחה, כמו אוכל לימי האבל. פרסמו במקום העבודה מודעת אבל או הודעה על פטירתו של העובד. אם מדובר באדם קרוב שהיו לו חברים במקום, הם בוודאי ירצו לשמוע על כך.

פיצויי פיטורים

על פי החוק עובד שעבד שנה במקום עבודה קבוע יקבל סכום פיצויים שיגיע לשארים. שארים הם בני זוג, ילדים, הורים של הנפטר וכל מי שקרוב אליו בקרבת דם. פיצוי פיטורים לעובד שנפטר משולמים עבור עובד שנפטר לאחר שהשלים שנה באותו מקום עבודה. הפיצויים יהיו בסכום דומה לפיצויים שהיה מקבל העובד במידה והיה מפוטר.

כדאי למעסיקים להכיר את כל החוקים ולדעת אילו תאונות עובדה יכולות לסכן אותו ולהוביל אותו לעמוד בפני תביעת נזקין של עובד שנפגע בעבודה, ככל המודעות תגדל כך נוכל למזער את תאונות העבודה ובכך להציל חיים ולהימנע ממקרי קיצון שכאלה.

פנסיה לעובד שנפטר

את הפרשי הפנסיה שהופרשו לעובד עד יום מותו ניתן להעביר למשפחה או למי שמוגדר כשארי המנוח. השארים יקבלו את מלוא סכום הפיצויים וקרן הפנסיה כמו גם את קופות הגמל אותן אפשר למשוך באופן חלקי. בררו עם המוסד לביטוח הלאומי מהם הסכומים שיכולים השארים לקבל. אם אינכם יכולים להגיע ללוויה או לשבעה, תוכלו לשלוח משלוח פרחים מתאימים לשבעה בתוספת כרטיס שבו כתובים דברי ניחומים. כך תוכלו לנחם את המשפחה ולכבד את האדם שנפטר.

לסיכום, אם מישהו מהעבודה שלכם נפטר או שאחד העובדים שלכם הלך לעולם הבא בטרם עת, תוכלו לעשות את כל מה שביכולת שלכם כדי להקל על המצב החל מלהקל על המשפחה של הנפטר עד לשיחות עם העובדים שלכם שירצו לדעת מה קרה ולקבל נחמה.