עוד הרבה לפני בלת"מים ואירועים מפתיעים שונים, ניהול של עסק הוא במהותו עניין מורכב ולא פשוט, כאשר יש לדאוג להרבה מאד דברים בו זמנית. המציאות מראה כי כל עסק נקלע לסיטואציות מאתגרות כמעט תמיד, ומשבר הקורונה שפרץ לחיינו בסוף שנת 2019 הוא דוגמה מצוינת לאתגר שלא פסח על אף עסק בישראל כמעט. כעת, לצד המשימות של הניהול השוטף, בעלי עסקים נאלצים לפעול תמיד בהתאם להנחיות, תוך חיפוש מתמיד אחר דרכים להשאיר את נפח העבודה על כנו ולא להיכנס לחובות או הפסדים. לכן, חשוב מאד שכל בעל עסק יידע איך לנהל את העסק בזמן המשבר, כך שיהיה ניתן תמיד לעסוק בדברים החשובים והמהותיים הכרוכים בניהול עסק. הנה כמה דברים שאתם צריכים לדעת על ניהול עסק במהלך משבר הקורונה.

הקפדה על הנחיות משרד הבריאות

מתוך הבנה כי גלגלי הכלכלה חייבים להמשיך להסתובב וכי לא ניתן להשבית את המשק לתקופה ארוכה, הציב משרד הבריאות שורת הנחיות שאותן יש למלא. חלק מההנחיות הן קבועות ומלוות אותנו מתחילת המשבר וחלק משתנות בכל כמה זמן בהתאם למצב התחלואה. כך למשל, מדידת חום בכניסה לכל אדם היא חובה ועסק שלא מקפיד על כך חשוף לקנסות. תוכלו לראות סקירה של מכשירי מדחום ללא מגע באתר mylist ולבחור את זה שהכי מתאים לכם. אם יש לכם שומר בכניסה, אפשר בהחלט לרכוש מדחום ידני ואם אין אפשרות להעמיד עובד לאורך שעות היום, מומלץ לרכוש מדחום שניתן להציב בכניסה לבדיקה עצמית.

איך לנהל את העסק במהלך משבר הקורונה-

עקבו אחר התו הסגול

אוסף ההנחיות והכללים לפתיחת עסקים בזמן משבר הקורונה נקרא "התו הסגול". הוא מפורסם באתר משרד הבריאות ומתעדכן כל העת בהתאם לשינויים במצב. בגלל שההנחיות מתעדכנות בכל כמה ימים, אנו ממליצים להיכנס בכל בוקר ולראות אם פורסמו הנחיות חדשות שרלוונטיות אליכם. אמנם לא כל עדכון יהיה קשור אליכם באופן ישיר, אבל אם תחמיצו הנחיות חשובות ולא תקפידו למלא אחריהן, זה לא ממש ישנה לפקח או לשוטר שייתן לכם דו"ח בכל מקרה.

משמעת ושקיפות מלאה

זכרו – הקפדה על ההנחיות היא לא דבר שעושים רק כדי להימנע מקנסות, אלא קודם כל כדי לשמור על הבריאות שלכם, של העובדים שלכם ושל הלקוחות כמובן. על כן, חשוב מאד שתעברו עם העובדים כל הזמן על הכללים, תסבירו להם על חשיבות העמידה בהנחיות ותנחו אותם להקפיד עליהן ולהעיר למי שלא עושה כך.

לא מתביישים להעיר

באופן טבעי יש סיכוי לא רע שחלק מבאי העסק, בין אם מדובר בעובדים או לקוחות, לא יקפידו על כללים חשובים כמו עטיית מסיכה או התקהלות. אל תתביישו להעיר להם על כך וזכרו כי זאת האחריות שלכם לדאוג שכולם מקפידים על הכללים.

רק כך נצליח לנצח את הנגיף ולחזור בהקדם לשגרת חיים נורמלית.